Grudzień, 2022 r.
W grudniu uczniowie klas młodszych przygotowali kartki świąteczne. Wykonali ponad 120 kartek, które przekazano do Hospicjum Domowego dla osób dorosłych przy placu Hirszfelda we Wrocławiu oraz mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Karmelkowej we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że prace wykonane ręką małego dziecka sprawiły radość i wywołały uśmiech w tak szczególnym czasie jak święta Bożego Narodzenia.
Dziękujemy za współpracę wychowawcom klas I-III, grupie świetlicowej, której opiekunem jest p. Joanna Wadowska oraz najmłodszym uczniom!
Ewelina Staszewska i Paulina Jeziorska
listopad 2022 r.
Uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 72, dbają o grób swojego Patrona, Władka Zarembowicza.
Jak co roku tak i w 2022 r. wolontariusze złożyli kwiaty, zapalili znicze, by uczcić Jego pamięć.
Karina Haza
Dnia 1 listopada odwiedzamy groby tych, którzy odeszli, dbamy o ich pamięć.
W tym szczególnym czasie, również wolontariusze naszej Szkoły pod opieką nauczyciela, złożyli kwiaty oraz zapalili lampkę pamięci na grobie Władka Zarembowicza, Patrona Sportowej Szkoły Podstawowej nr 72.
Karina Haza
==========================================================
W styczniu Szkolny Wolontariat Mimo wszystko… po raz kolejny zaprosił całą społeczność szkolną do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym “Aniołkowe Granie”. Celem inicjatywy jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego oraz integracja środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych.
Pomimo bardzo trudnej sytuacji, pandemii oraz nauki zdalnej klas IV – VIII wolontariusze stanęli na wysokości zadania. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, dziadków oraz uczniów naszej Szkoły mogliśmy z dumą spotkać się z Rodziną Zastępczą i wręczyć dzieciom przygotowane prezenty. Ich ilość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a radość obdarowanych była najlepszym podsumowaniem całego projektu.
Dyrekcja, zaangażowani nauczyciele oraz członkowie wolontariatu, składają podziękowania za okazane serce i gotowość niesienia pomocy.
Więcej informacji na temat projektu: http://aniolkowegranie.pl/
Szkolny Wolontariat
===========================================================
Drodzy Uczniowie,
informujemy, że zbiórka makulatury na rzecz naszego podopiecznego, konia „Killera” z Fundacji „Tara” w Piskorzynie, dobiegła końca.
Składamy wielkie podziękowania wszystkim,
którzy przez te ostatnie sześć lat uczestniczyli w akcji.
Dziękujemy serdecznie naszym wolontariuszom
za chęci, zaangażowanie i pomoc z ich strony w trakcie prowadzenia zbiórki.
Michał Przybylski wolontariat szkolny
===========================================================
Pamiętamy o tych, którzy odeszli, odwiedzając ich groby.
Pamiętamy o patronie Szkoły Władku Zarembowiczu, przyjacielu patrona Rudolfie Tauerze, Przewodniczącej Sekcji Dawnej Polonii Wrocławskiej pani Alicji Zawiszy, absolwentach naszej Szkoły: Sławku Koc, Marku Długoszu, Oldze Majlich.
Zawsze 1 listopada wolontariusze naszej Szkoły pod opieką nauczycieli odwiedzają ich groby składając wiązankę kwiatów i zapalając lampkę pamięci.
Władek Zarembowicz (20.08.1918 – 30.04.1944) – Patron naszej Szkoły, ostatni drużynowy ZHP przed wyzwoleniem Dolnego Śląska – należy do wielkich postaci w polskim ruchu młodzieżowym przedwojennego Wrocławia. Urna z prochami Władysława Zarembowicza została złożona w rodzinnym grobie na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.
Monika Szponar
Rudolf Tauer – przyjaciel naszej Szkoły.
Dwa razy w roku szkolnym odwiedzamy grób przyjaciela Naszej szkoły, p. Rudolfa Tauera. Był on żywą historią Wrocławia i kolegą szkolnym Władka Zarembowicza – Patrona naszej Szkoły. Wielokrotnie gościł u nas, dzieląc się wspomnieniami o przedwojennym Wrocławiu, ówczesnym Breslau. W swoich opowieściach przybliżał nam postać Patrona szkoły, ale też wskrzeszał Wrocław jakiego nie znamy. Dzięki p. Tauerowi mogliśmy obcować z historią nie do odszukania na kartach podręczników, historią ludzi i miejsc już zapomnianych i niestety nieistniejących. Nasza dbałość o grób P. Rudolfa, pochowanego na zacisznym cmentarzu rodzinnego Sępolna, jest jedynie namiastką wdzięczności, szacunkiem, jaki możemy okazać jemu i dawnym ”breslauerom”, czyli mieszkańcom przedwojennego Wrocławia. Niegdyś ludzie ci żyli, mieszkali, pracowali w naszym mieście, tworząc je i stając się jego częścią, jaką i my teraz jesteśmy.
Michał Przybylski
Pani Alicja Zawisza (20.05.1926 – 15.05.2012) długoletnia przewodnicząca sekcji Dawnej Polonii Wrocławskiej Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Historyk, publicystka, działaczka społeczna – szlachetny człowiek o wielkim zaangażowaniu społecznym. Wyróżniona wieloma nagrodami miasta Wrocławia i Prezydenta.
Pani Alicja Zawisza została pochowana w rodzinnym grobie na Cmentarzu Grabiszyńskim.
Dorota Świtecka
Olga Majlich (1997 – 2015) jest absolwentką naszej Szkoły.
W roku szkolnym 2009/2010 została wyróżniona tytułem Discipulus Honoris Causa – najwyższym wyróżnieniem nadawanym absolwentom Sportowej Szkoły Podstawowej nr 72.
Spoczywa na Cmentarzu Grabiszyńskim.
Dorota Karwath
Niezwykła lekcja historii na Starym Cmentarzu Żydowskim
Temat lekcji: Wielcy Wrocławianie
Klasa 7 B wzięła udział w innej niż co dzień lekcji historii w terenie. Ponieważ niedaleko naszej Szkoły znajduje się Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej, postanowiłam wykorzystać tę okoliczność, jak i piękną pogodę październikową, na wzbogacenie wiedzy uczniów o elementy historii naszego miasta.
Cmentarz jest ogromny i należy do najpiękniejszych cmentarzy w Polsce. Nekropolia ta jest miejscem pochówku plejady wybitnych Europejczyków, imponuje monumentalną forma grobowców i rzeźbiarskim wyrafinowaniem. Przenosi zwiedzających w baśniowy świat tajemniczego ogrodu.
Po przyjściu na miejsce uczniowie podziwiali piękno cmentarza – muzeum w jesiennej szacie. Podziwiali stare macewy i rodzinne grobowce bogatych wrocławian. Po pierwszych zachwytach przeszliśmy do głównego zadania: odszukanie grobów sławnych wrocławian. Uczniowie podzielili się na grupy, dostali mapy cmentarza i udali się na poszukiwania przydzielonych celów. Po ustalonym czasie wszyscy wrócili na miejsce zbiórki i kolejno uczniowie prowadzili do grobowców i grobów : rodziny Schottlaender, H. Graetza, H. Toeplitza, F. Cohna – botanika ,Clary Zachs- malarki, Jakoba Rosanesa -matematyka, F. Lasalla- socjalisty, rodziców Edyty Stein i innych . Przy każdym z grobów uczniowie dzielili się wiedzą o sławnym człowieku z pozostałymi.
Zaciekawienie dzieci wzbudziły symbole na macewach, takie jak: złamane drzewo- symbol śmierci nagłej, róże, bluszcz, zgaszona świeca, ręce w geście błogosławieństwa. Uczniowie szukali macew z takimi symbolami i szukali wiedzy na temat symboli w internecie.
W czasie wędrówki po alejach ukazał się naszym oczom lis, mieszkaniec cichego cmentarza i w tak sympatyczny sposób wróciliśmy ze świata zmarłych do świata żywych, zakończyła się nasza lekcja historii.
Celem tej lekcji było zapoznanie uczniów z bogatą historią Wrocławia, jego wielokulturowością, wkładem wrocławian w dorobek cywilizacji europejskiej. Uświadomiłam uczniom, jak blisko naszych domów są miejsca ważne i piękne.
Anna Chocaj

Już po raz dwudziesty czwarty odbył się we Wrocławiu Ogólnopolski Samorządowy Konkurs Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. W tym roku nominowanych zostało 31 uczniów oraz 10 grup wolontariatu szkolnego.
Pełen życzliwości klimat Konkursu, wspierany wieloletnią tradycją, jest dobrą okazją do zaprezentowania działań ukierunkowanych na szeroko rozumiane dobro społeczne oraz do promowania wśród rówieśników takiej aktywności.
Wolontariusze z naszej szkoły, podejmując działania na rzecz innych, rozwijają umiejętności, zdobywają nowe doświadczenia oraz poznają drzemiący w sobie potencjał. Jest to wyjątkowo twórczy sposób pielęgnowania w sobie młodzieńczego zapału i przygotowania do pełnej pasji dorosłości.
Jury XXIV Konkursu Samorządowego 8 Wspaniałych Wrocławia, wyróżniło w kategorii zgłoszenie grupowe i uhonorowało nagrodą finansową, Wolontariat Szkolny Mimo wszystko…
Dziękuję i gratuluję wszystkim działającym i wspierającym nasze akcje.
Koordynator Wolontariatu Szkolnego Mimo wszystko… Dorota Świtecka
===================================
Mikołaju święty, dzięki za prezenty!
Takim wyskandowanym hasłem dzieci i dorośli rozpoczęli uroczystość finałową V edycji akcji Paka dla dzieciaka. Przedszkola, szkoły z woj. dolnośląskiego, w tym nasza szkoła, od połowy listopada prowadziły zbiórkę artykułów spożywczych, słodyczy oraz zabawek dla niepełnosprawnych dzieci ZOL w Jaszkotlu. Ponad 40 firm i osób prywatnych podzieliło się darami, a przede wszystkim swoim sercem. Większość z nich wzięła udział w uroczystości 14 grudnia 2017 r. Siostra Dyrektor Halina Borowska podziękowała za przybycie i za dobroć wszystkim uczestnikom akcji i serdecznie przywitała gości. Wśród nich Anię Wyszkoni, ambasadorkę ZOL.
Była radosna atmosfera, ale też troszkę wzruszeń, kiedy na koniec przypomniane zostały słowa Patrona ZOL – Błogosławionego Jana Pawła II: Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to, kim jest lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Dyrektor Szkoły Bogumiła Kopacka-Gajec, nauczycielki Dorota Świtecka i Anna Siwik, składają serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej, wszystkim rodzicom i uczniom za okazane serce oraz gotowość niesienia pomocy.
Dorota Świtecka
=====================
„Aniołkowe Granie” w Teatrze Lalek
Szkolny Wolontariat „Mimo wszystko…”zaprosił całą społeczność szkolną do udziału w dobroczynnej akcji charytatywnej, której finałem był XIV koncert pt. “Aniołkowe Granie”. Uroczystość zorganizowana przez Przedszkole nr 56 “Niezapominajka” oraz Przedszkole nr 31 im. J. Porazińskiej odbyła się 29 stycznia w Teatrze Lalek. Dzięki wsparciu rodziców i dzieci wrocławskie przedszkola i szkoły przygotowywały paczki dla losowo wybranych placówek, które zgłosiły się do udziału w koncercie. Celem inicjatywy jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego oraz integracja środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Od 2017 roku projekt realizowany jest także poza granicami Wrocławia, od tego czasu stał się ogólnopolską akcją i w tym roku anielskie koncerty odbyły się w dwudziestu czterech miastach w kraju.
Wspaniała oprawa artystyczna, zapewniona przez organizatorów oraz dzieci i młodzież z wrocławskich domów kultury zrobiła wielkie wrażenie na widzach. Forma koncertu została tak opracowana, aby przez zabawę dzieci uwrażliwiały się na losy rówieśników, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w placówkach opiekuńczych. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty, pan Jacek Sutryk – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, pani Dorota Feliks – Dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz pani Anna Materna – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po uroczystości nasi wolontariusze przekazali dary Rodzinnemu Domowi Dziecka, w którym przebywa obecnie sześcioro dzieci. Ilość zebranych prezentów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a radość obdarowanych jest najlepszym podsumowaniem naszego udziału w projekcie.
Pani Dyrektor Bogumiła Kopacka – Gajec z „aniołkowymi” koordynatorami Dorotą Świtecką i Martą Marchewką składają serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom i uczniom za okazane serce oraz gotowość niesienia pomocy.
*Mapa aniołków
https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=-G5QwKIP5qE
*Galeria zdjęć
http://aniolkowegranie.pl/wroclaw-4/
*Oficjalny teledysk Aniołkowego Grania
https://www.youtube.com/watch?v=Tn8wR5o3L7Q
Marta Marchewka
===================================
3 czerwca 2015 r. „Teatr Zmyślony” (uczniowie kl. VI a i uczennica z kl. V e) wystawił przedstawienie dla klas młodszych pt. „Kuropatwa i jej dzieci” w reżyserii pani Joanny Zmyślonej według opracowanej przez uczniów na zajęciach adaptacji scenicznej.
Od lat wspieramy wolontariat szkolny pod opieką pani Doroty Świteckiej i corocznie w ramach projektu „Afryka daleka i bliska” wystawiamy krótki spektakl. Muzykę przygotowała pani Agnieszka Tańska.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, wykonanych przez pana Mlaka.
Joanna Zmyślona
nauczyciel języka polskiego
=======================
WOLONTARIAT W SPORTOWEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 72
„Mimo wszystko…”
Motto:
„Ludzie postępują nierozumnie, nielogicznie i samolubnie – kochaj ich
mimo wszystko.
Jeśli czynisz dobro, oskarżą Cię o egocentryzm – czyń dobro
mimo wszystko.
Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów – odnoś sukcesy mimo wszystko.
To, co budujesz latami, może runąć w ciągu jednej nocy – buduj
mimo wszystko.
Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują Twojej pomocy, mogą Cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz – pomagaj mimo wszystko.
Dając światu najlepsze, co posiadasz, otrzymujesz ciosy – dawaj światu najlepsze, co posiadasz, mimo wszystko.”
Tekst wyryto na ścianie jednego z przytułków prowadzonych przez Matkę Teresę w Kalkucie.
WOLONTARIAT
Szkolny Wolontariat obchodzi swoje święto 5 grudnia
w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza,
który został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z lipca 1997r.
To dowód uznania dla milionów ludzi poświęcających swój cenny czas i umiejętności w celu niesienia pomocy innym. To okazja do podsumowań, spotkań, podziękowań, ale również do przeprowadzania kolejnej akcji woluntarystycznej.
„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
z jakim tej pomocy się udziela.”Jan Paweł II
Przesłanie Papieża na zakończenie
Międzynarodowego Roku Wolontariatu
PRAWA WOLONTARIUSZA
1. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
2. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.
3. Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony koordynatora lub innych pracowników Wolontariatu Szkolnego.
4. Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia o wykonanej pracy.
5. Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach związanych z wykonywaną pracą.
6. Nie wolno wywierać na wolontariusza presji moralnej w związku z realizowanym zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
7. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy woluntarystycznej, uprzedzając odpowiednio wcześniej koordynatora Wolontariatu Szkolnego.
OBOWIĄZKI WOLONTARIUSZA
1. Niepełnoletni członkowie Wolontariatu Szkolnego muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.
2. Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach i szkoleniach Wolontariatu.
3. Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady Szkolnego Wolontariatu takie jak:
zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem,
- zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy,
- zasada troski o los słabszych,
- zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości.
- zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości.
CECHY WOLONTARIUSZA
- dużo optymizmu i chęć do działania
- motywacja do niesienia pomocy potrzebującym
- umiejętność wygospodarowania wolnej chwili
- odwaga, empatia i otwartość
- odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność
- kultura osobista
KONTAKT
Opiekun i koordynator Szkolnego Wolontariatu: Dorota Świtecka
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72, sala 23B