12 Cze

30 maja 2015 r. uczniowie naszej Szkoły wybrali się z nauczycielką języka polskiego, panią Elżbietą Adamowicz-Probalą, na 6. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”. Wzięliśmy udział w  warsztatach z popularnym pisarzem Andrzejem Maleszką, który pokazał, jak pracuje na planie swoich filmów z serii „ Magiczne drzewo”. Bardzo chętnie braliśmy udział w zajęciach, które pozwoliły nam choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Ochotnicy wybrani spośród widzów przedstawiali scenki z książek należących do serii  „Magiczne drzewo”. Zapytałyśmy dwoje uczestników spotkania, co im się najbardziej podobało w czasie warsztatów. Oto ich wypowiedzi:
 Julia Mlak: - Najbardziej podobało mi się to, że pan Andrzej Maleszka zdradził kilka tajemnic związanych z jego najnowszą powieścią.
 Dominik Mlak: - Ogólnie całe spotkanie mi się podobało, a najbardziej przyjazna atmosfera, która sprzyjała rozmowie z pisarzem.
 Uczniowie mogli się również dowiedzieć, że pomysł na tak popularną wśród dzieci serię książek  związany jest z… Rogalinem. Rosną tam potężne dęby, z których trzy najsłynniejsze to Lech, Czech i Rus. Mają one około 700 lat! Pan Andrzej Maleszka uwielbia fotografować te piękne drzewa. Niektóre z nich mają pnie o grubości do … 9 metrów. Chyba nikogo nie dziwi więc, że tak niezwykłe, magiczne okazy stały się inspiracją do napisania powieści.
 Podczas warsztatów pisarz wykazał się wielką cierpliwością przy pracy z dziećmi, pokazał też duże poczucie humoru oraz wielkie zaangażowanie we współpracę z młodzieżą. Po warsztatach przeprowadziłyśmy wywiad z Gracjanem Ciupą, uczniem klasy 6 A:
 - Czy to było Twoje pierwsze spotkanie  z panem Andrzejem Maleszką?
 - Nie, spotkałem się już z pisarzem podczas innych targów książek, również we Wrocławiu.
 - Czy podczas spotkania chętnie brałeś udział w zajęciach?
 - Tak, chętnie i aktywnie.
 - Co Ci się najbardziej podobało?
 - Najbardziej podobało mi się zadanie, w którym oblano mnie wodą.
 - Na czym ono polegało?
 - Zadanie polegało na odegraniu scenki w szkole. Pewna dziewczynka chciała oblać w śmigus-dyngus swojego  brata. Zakradła się z tyłu,  ale okazało się, że to był dyrektor jej szkoły, którego zagrałem. Później  doszło do głośnej wymiany zdań…
 - Czy to spotkanie zachęciło Cię, aby  zostać w przyszłości aktorem, pisarzem?
 - Aktorem chcę być już od dawna, a to spotkanie jeszcze mnie w tym utwierdziło.
 - Czy gdyby było kolejne spotkanie z panem A. Maleszką wybrałbyś się?
 - Bardzo chętnie! To świetny człowiek. Mam bardzo miłe wspomnienia z tego spotkania.
 - Czy poleciłbyś znajomym tego typu warsztaty?
 - Tak. Po takich spotkaniach zawsze zostają miłe wspomnienia, do których warto wracać.
 - Czy chciałbyś coś jeszcze dodać?
 - Na pewno chciałbym zachęcić każdego, dużego i małego, do przeczytania książek pana Andrzeja Maleszki.
Tekst: Zuzanna Zając i Aleksandra Mlak z kl.  VI A
 Opieka i korekta: p. Elżbieta Adamowicz-Probala
1DSCF4801 2DSCF4802 3DSCF4805 4DSCF4808 6DSCF4813 7DSCF4817 8DSCF4819 9DSCF4822 10DSCF4824 11DSCF4826 12DSCF4830 13DSCF4832 14DSCF4834 15DSCF4837 16DSCF4840