Dnia 13 marca 2015 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w ogłoszeniu wyników konkursu „Nonsens ma sens” zorganizowanego przez Gimnazjum Dwujęzyczne nr 48 we Wrocławiu. Konkurs polegał na tym, aby spróbować swoich sił w tworzeniu alfabetonów, onanagramów lub palindromederów. Brzmi tajemniczo, prawda? Pomysł zaczerpnięty został z książki „Pegaz zdębiał” polskiego poety i tłumacza Stanisława Barańczaka. Nadał on własne nazwy znanym zabawom językowym, takim jak anagramy i palindromy. ALFABETON to zdanie, które zawiera wszystkie litery alfabetu polskiego. ONANAGRAM polega na przestawienie liter czyjegoś imienia i nazwiska tak, by powstało nowe imię i nazwisko. PALINDROMADER to zdanie, które czyta się tak samo od początku i od końca.
Udział w konkursie dla naszych uczniów okazał się pasmem sukcesów. 1. miejsce zdobył Gracjan Ciupa z kl. 6a, 2. Małgorzata Zdych z 6c i Aleksandra Mlak z 6a. Wyróżnienia otrzymały: Tsevelmaa Dashtseren z 6c i Wiktoria Srebrny z 5d.
Głównym jurorem konkursu był wykładowca z Uniwersytetu Wrocławskiego profesor Adam Poprawa. Szóstoklasiści wysłuchali wykładu Pana Profesora pt. „Zabawy językowe w literaturze” i poczuli atmosferę sali wykładowej, wsłuchując się m. in. w rytm wiersza Mirona Białoszewskiego pt.„Pociągola” i fragmenty dzieła pt. „Ulisses”.
Profesor A. Poprawa z wielkim uznaniem wypowiadał się o konkursowych tekstach uczniów naszej szkoły. Przeczytajcie i oceńcie je sami. Poniżej niektóre przykłady z twórczości Laureatów. Wszystkich zachęcamy do zabawy i tworzenia własnych alfabetonów, ononagramów i palindromaderów i dostarczanie ich do p. Elżbiety Adamowicz-Probali.
ALFABETONY Gracjana :
Foks, bądź ćma, chętne w próg, śliń już łzy.
Łkam żrąc, blef huty, pójdź śnić, węsz goń.
Wszy błądź, ślę żart, u, pech, koń ćmi gnój.
ONANAGRAMY:
Małgorzata Zdych – Zyta Gorzda- Chłam
Gracjan Ciupa- Jan Grapaciuc
PALINDROMADERY Gracjana:
Ma Ada radar a da am ?
Szok, ale łał- Ela kosz.
PALINDROMADER Gosi:
Mam, a na pyłku? – Kły pana mam!
PALINDROMADERY Oli:
Jula myte parapety maluj!
Kobyła ma miły tułów, a bawół utył i ma mały bok.
Opracowały: Sara Felińczak i Elżbieta Adamowicz-Probala