Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72
im.Władka Zarembowicza

Warsztaty radzenia sobie ze złością dla klas pierwszych

W dniu 28 października uczniowie klas I uczestniczyli w warsztatach radzenia sobie ze złością.
Zajęcia były prowadzone przez autorkę książki „Dzieci pomysłowej mamy” p. Joannę Mirecką, która starała się wskazać dzieciom sposoby radzenia sobie ze złością.
Pierwszaki bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach, a na zakończenie wykonały samodzielnie „Poduchy – złośnice” , które w przyszłości mogą posłużyć im właśnie do rozładowania emocji.

IMG_20191128_103239
Galeria – kliknij zdjęcie
Opracowała Margareta Paruszewska

DZIEŃ PASZPORTU

6 listopada 2019 roku uczniowie klasy 8c i 8p wzięli udział w drugiej edycji projektu „Dzień Paszportu”. Organizatorem wydarzenia jest Prezydent Wrocławia wraz z Konsulatem Honorowym Indii i pozostałymi konsulatami. We Wrocławiu swoją siedzibę ma 25 konsulatów, w tym jeden Konsulat Generalny Niemiec, oraz 24 Konsulaty Honorowe. Ponad to w trakcie wydarzenia, reprezentowana była także Unia Europejska. Celem „Dnia Paszportu” jest zapoznanie uczniów z kulturą i zwyczajami innych krajów poprzez kontakt z przedstawicielami konsulatów działających w naszym mieście. W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 25 konsulatów działających we Wrocławiu.

Uczniów wrocławskich szkół przywitał na Stadionie Miejskim Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Witając ich, przypomniał słowa naszej noblistki Olgi Tokarczuk, która mówiła, że „żyjemy w mieście wybudowanym na miłości, w mieście, które robimy na co dzień z miłości”. W uroczystości otwarcia wzięli również udział przedstawiciele konsulatów, Departamentu Edukacji a także Orkiestra Policyjna. Po powitaniu uczniowie otrzymali specjalnie przygotowane na tę okazję paszporty. Ósmoklasiści odwiedzali poszczególne stanowiska informacyjne każdego kraju (prezentacja danego kraju, kultura, tradycje, kuchnia), gdzie odpowiadali na wylosowane pytania z zakresu języka danego kraju, geografii, historii, kultury czy tradycji. Po udzieleniu odpowiedzi otrzymywali pieczątki do paszportu. Zabawie towarzyszył program artystyczny na scenie (prowadzony przez pana Jarosława Kreta oraz pana Tomasza Sikorę) a także liczne konkursy. Po zdobyciu pieczątek uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w specjalnej lekcji na temat zjawisk zachodzących na Stadionie Wrocławskim (omawiane były m.in. poziom pH, zmiany stanu skupienia wody, przykład procesu fotosyntezy oraz rozkład opadów na Stadionie Wrocław). Uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu chemii, biologii i geografii. Młodzi wrocławianie mięli okazję do zadania pytań związanych z funkcjonowaniem stadionu. Na uczniów czekały też atrakcje typu foto-budka, wirtualna podróż na rowerze po Niemczech czy malowanie twarzy. Uczniowie naszej Szkoły byli bardzo zadowoleni z udziału w projekcie.

1

Opracowała
 Olga Kaleta

Pamiętamy o zmarłych – wizyta na grobie Patrona naszej Szkoły.

Władek Zarembowicz (20.08.1918 – 30.04.1944) – Patron naszej Szkoły, ostatni drużynowy ZHP przed wyzwoleniem Dolnego Śląska – należy do wielkich postaci w polskim ruchu młodzieżowym przedwojennego Wrocławia. Urna z prochami Władysława Zarembowicza została złożona w rodzinnym grobie na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Link do strony Wikipedii poświęconej Władkowi Zarembowiczowi ==>  https://pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Zarembowicz

Życiorys Władka Zarembowicza ==> Wladek_Zarembowicz_zyciorys

zarembowicz w.1 zarembowicz w2

Monika Szponar

Mali naukowcy na XXII Dolnośląskim Festiwalu Nauki

W dniu 25 września 2019r. dzieci z klas II bu , II c, III au uczestniczyły w XXII Dolnośląskim Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczniowie brali udział w warsztatach pt. „Gleba – po czym depczemy?”. Razem z naukowcami wydziału Nauk o Ziemi praktycznie sprawdzały skład gleby, określały jej warstwy i uziarnienie. Dowiedziały się, co to są iły i mogły samodzielnie przekonać się o plastyczności tej warstwy wałeczkując jej fragmenty. Dokładnie obejrzały budki meteorologiczne i sprawdzały, co się w nich znajduje. Na ten czas wszyscy uczniowie zamienili się w małych naukowców.

dav
Galeria -kliknij zdjęcie
Katarzyna Raczyk
Beata Konieczna
Elżbieta Trubiłło

Klasa 4 p w Akademii Młodego Kucharza

Dnia 27 września w ramach Szkoły w Mieście uczniowie klasy 4p wraz z nauczycielami wzięli udział w zajęciach kulinarnych Akademii Młodego Kucharza.

W miłej atmosferze i z wielkim zaciekawieniem dzieci przystąpiły do robienia bułeczek dyniowych. Wcześniej było oczywiście mycie rąk i zakładanie fartuchów oraz przygotowanie miseczek i łyżek.

Następnie było dodawanie, mieszanie i smakowanie z jednoczesnym słuchaniem pani Kamili, która ciekawie prowadziła zajęcia i tłumaczyła ,,małym kucharzom” tajniki zdrowego gotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i podekscytowaniem formowały ciasto dodając przyprawy: żurawinę, imbir, orzechy, dynię czy cynamon…

Najtrudniejszym momentem dla wszystkich było oczekiwanie na bułeczki, gdy wkoło rozchodził się zapach pieczonego ciasta! Oj było ciężko! Na szczęście pani Kamila zajęła nas robieniem kremu czekoladowego z cieciorki. Z wielkim zaciekawieniem dzieci przyglądały się daktylom, które obok cieciorki, banana i kakao użyto do kremu! Po zmiksowaniu składników, wyszedł pyszny krem czekoladowy, a do tego zdrowy! Palce lizać!
Potem już tylko zajadaliśmy się bułeczkami dyniowymi maczanymi w kremie czekoladowym z cieciorki.
Pobyt w Akademii Małego Kucharza był dla nas nie tylko nauką gotowania, ale także wspaniałą zabawą.

Galeria – kliknij zdjęcie
Opracowała: Dorota Serafin

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content