Edukacja w Miejscach Pamięci

Edukacja w Miejscach Pamięci
17. 04 2015 r.

Nauczyciele historii zaproszeni zostali na wyjątkowe zajęcia, które poprowadził prof. Krzysztof Szwagrzyk w miejscowości Barut na Opolszczyźnie.
Lekcja historii przeprowadzona była w miejscu pochówku zamordowanych we wrześniu 1946 r. partyzantów z oddziału Henryka Flamego, ps. ,,Bartek’’.
Do dziś nie odnalezione zostały wszystkie miejsca pochówku ofiar komunizmu w Polsce.
W latach 1944 – 1956 w skutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach  Urzędów Bezpieczeństwa, w więzieniach i obozach, zabitych w walce.
Ich ciała grzebano w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach:  na i w pobliżu cmentarzy, w lasach i na poligonach wojskowych.
Podstawą działań poszukiwawczych jest metoda opracowana przez dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, prowadzącego prace ekshumacyjne na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Skomplikowany proces badawczy możliwy jest poprzez współpracę specjalistów z zakresu archeologii, antropologii, genetyki, historii i medycyny sądowej. Celem poszukiwań jest przywrócenie tożsamości bezimiennym szczątkom ludzkim.
Uzyskane efekty badań to ponad 300 odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar, których szczątki ujawniono na Cmentarzu Osobowickim  we Wrocławiu, Cmentarzu Ewangelickim w Opolu, Cmentarzu Komunalnym w Szczecinie.
Symbolem projektu stały się prace ekshumacyjne w  kwaterze ,,Ł’’ Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Tam komuniści ukryli szczątki blisko 300 ofiar.

W spotkaniu z prof. Szwagrzykiem na polanie śmierci koło Barutu wzięła udział

Anna Chocaj
Nauczyciel historii

SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content