Edukacja w Miejscach Pamięci
17. 04 2015 r.
Nauczyciele historii zaproszeni zostali na wyjątkowe zajęcia, które poprowadził prof. Krzysztof Szwagrzyk w miejscowości Barut na Opolszczyźnie.
Lekcja historii przeprowadzona była w miejscu pochówku zamordowanych we wrześniu 1946 r. partyzantów z oddziału Henryka Flamego, ps. ,,Bartek’’.
Do dziś nie odnalezione zostały wszystkie miejsca pochówku ofiar komunizmu w Polsce.
W latach 1944 – 1956 w skutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa, w więzieniach i obozach, zabitych w walce.
Ich ciała grzebano w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach: na i w pobliżu cmentarzy, w lasach i na poligonach wojskowych.
Podstawą działań poszukiwawczych jest metoda opracowana przez dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, prowadzącego prace ekshumacyjne na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Skomplikowany proces badawczy możliwy jest poprzez współpracę specjalistów z zakresu archeologii, antropologii, genetyki, historii i medycyny sądowej. Celem poszukiwań jest przywrócenie tożsamości bezimiennym szczątkom ludzkim.
Uzyskane efekty badań to ponad 300 odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar, których szczątki ujawniono na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, Cmentarzu Ewangelickim w Opolu, Cmentarzu Komunalnym w Szczecinie.
Symbolem projektu stały się prace ekshumacyjne w kwaterze ,,Ł’’ Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Tam komuniści ukryli szczątki blisko 300 ofiar.
W spotkaniu z prof. Szwagrzykiem na polanie śmierci koło Barutu wzięła udział
Anna Chocaj
Nauczyciel historii